Publiczne Przedszkole w Mikstacie

Adres

ul. Estkowskiego

Telefon

(62) 731 00 54

Stanowiska

Dyrektor

Informacje

Działalność opiekuńczo-wychowawcza dotycząca wieku przedszkolnego ma swoje bogate tradycje w naszym mieście. Początkowo była to tzw. "ochronka", która od 1 maja 1950 roku mieściła się w budynku przy ulicy Okrężnej. Była prowadzona przez siostry zakonne. W 1953 roku przeniesiono dzieci do pomieszczeń w Szkole Podstawowej przy ulicy Grabowskiej, i od tej chwili zaczęło funkcjonować Przedszkole w Mikstacie.
Po wielu staraniach szerokiego grona osób, a szczególnie: Naczelnika Miasta i Gminy Mikstat, Inspektora Oświaty i Wychowania podjęto decyzję o budowie nowoczesnego obiektu przy ulicy Estkowskiego. 1 października 1974 roku odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego pod Państwowe Przedszkole w Mikstacie.
Otwarcie nowego przedszkola nastąpiło 8 października 1978 roku. Dzieci przeprowadziły się do nowego budynku 18 grudnia 1978 roku w liczbie 85 wychowanków. Od tamtej pory w przedszkolu funkcjonują cztery oddziały wiekowe: 3 - 4 latki, 5 latki i dwa oddziały dzieci 6 - letnich. Jeden oddział dzieci 6 - letnich tworzą dzieci dowożone autobusem z terenu Gminy Mikstat tj. z miejscowości: Kotłów, Przedborów i Komorów.
Od roku 2002 dzieci wybrały sobie patrona przedszkola, którym został "Kubuś Puchatek" - ulubiony bohater bajek, który pomaga wprowadzać dzieci w świat wartości i zasad moralnych, jakie nas obowiązują. Od tej pory poszczególne grupy wiekowe przyjęły również nazwy. I tak maluszki (3-4 latki) to "Krasnale", średniaki (5 - latki) to "Biedronki", starszacy (6 - latki) to "Wiewiórki" i "Żabki".
14 października świętujemy podwójnie gdyż jest to Dzień Edukacji Narodowej i dzień urodzin Kubusia Puchatka. Z tej to okazji odbywa się pasowanie na "Misiaka- przedszkolaka", do którego przystępują wszystkie nowo przyjęte do przedszkola dzieci.

Każdą taką uroczystość rozpoczynamy odśpiewaniem hymnu pt. "Z Kubusiem".
Po wypowiedzeniu przez dzieci formuły ślubowania, dyrektor przedszkola ogromnym ołówkiem dokonuje pasowania, zaś aktem wtajemniczenia jest małe, "co nieco" w postaci miodu z beczki.
Tradycyjnie już uroczystość kończy przedstawienie z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej, które przygotowują najstarsi przedszkolacy.
Do kalendarza imprez przedszkolnych na stałe wprowadzono organizację Festynu Rodzinnego. Impreza ta cieszy się dużym zainteresowaniem całych rodzin, które licznie przybywają, aby wspólnie brać udział w konkursach sprawnościowych, loterii fantowej, aukcji prac dziecięcych oraz miło spędzić czas wypoczywając na tarasie przy kawie i cieście przygotowanym przez mamy.
Wyjątkowym dniem w historii Przedszkola w Mikstacie był 6 listopada 2003 roku. Tego dnia pracownicy przedszkola i jego wychowankowie obchodzili 25 - lecie istnienia placówki. W obchodach jubileuszu wzięli udział: Przewodnicząca Rady Powiatu - Bożena Sitek, władze samorządowe Miasta i Gminy Mikstat z burmistrzem - Bogdanem Małeckim i wizytator z Delegatury w Kępnie - Iwona Pochwała, przedstawiciele ZNP, dyrektorzy szkół z terenu miasta i gminy, ksiądz dziekan - Kazimierz Mądry, byli pracownicy przedszkola i rodzice. Zaproszeni goście złożyli na ręce dyrektor E. Biegańskiej gratulacje, kwiaty i upominki z życzeniami dalszych sukcesów.
Goście natomiast zostali obdarowani przez dzieci samodzielnie wykonanymi hortensjami w kolorowych doniczkach.
Wszyscy zebrani wzięli udział w przyjęciu do naszej przedszkolnej społeczności nowych dzieci. Po ślubowaniu: Krasnale, Biedronki, Żabki i Wiewiórki zaprezentowały swoje programy artystyczne.
Inscenizacje przeplatały się z piosenkami, tańcami i wierszami, w których "Kubusiowe - przedszkolaki przekonywały, że ich przedszkole jest najlepsze w świecie. Niespodzianką i dużym zaskoczeniem dla widowni był występ całego personelu przedszkola, który wykonał piosenkę "Nasze przedszkole". Gorący rytm piosenki porwał gości do wspólnego tańca i śpiewu refreny.

Na okazję jubileuszu nauczycielki przygotowały wystawę zdjęć "Nasze przedszkole dawniej i dziś", dzieci - wystawę prac plastycznych poświęconą Kubusiowi Puchatkowi. Goście mogli zwiedzić placówkę, przeczytać wspomnienia absolwentów oraz dokonać pamiątkowego wpisu do kroniki przedszkolnej. Był również jak przystało na jubileusz - piętrowy tort z fajerwerkami i pamiątkowe zdjęcia.
Fakt, że szczycimy się naszym przedszkolem jest zasługą tych, dzięki którym ta placówka powstała, kolejnych dyrektorek, które przedszkolem kierowały i kierują, szeroko zaangażowanym w problemy codzienne rodzicom naszych wychowanków oraz udanej współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Nasze motto brzmi "Chcesz uczynić jakieś dobro uczyń je dzieciom". Dla tego też jako nadrzędny cel stawiamy sobie szczęście i uśmiech każdego dziecka.

Naszym wychowankom zapewniamy:

- radosne dzieciństwo w atmosferze zrozumienia i partnerstwa
- fachową opiekę
- zajęcia organizowanie przez wykwalifikowany personel promujący pracę nowymi metodami
- różnorodne imprezy okolicznościowe
- spotkania teatralne
- ciekawe wycieczki
- udział w konkursach i festiwalach
- szeroką współpracę ze środowiskiem lokalnym
- pomoc logopedyczną
- zajęcia dodatkowe (rytmika, j. angielski, religia)
- korzystanie z pracowni komputerowej
- przestronne i kolorowe sale dydaktyczne
- bezpieczny plac zabaw
- pyszne i zdrowe posiłki

Rodzice to nasi partnerzy. W naszym przedszkolu mogą uczestniczyć w:

- zebraniach ogólnych i grupowych
- zajęciach otwartych
- imprezach okolicznościowych i festynach
- dniach otwartych dla przyszłych przedszkolaków
- porad logopedy
- gazetki "Kubusiowe Nowiny"
- mogą korzystać z indywidualnych kontaktów z nauczycielkami i dyrektorem

Zapraszamy do nas dzieci, które chcą znaleźć w przedszkolu drugi dom i wspaniałą zabawę.

Rejestr zmian

Data wytworzenia dokumentu: 2011-06-21
Osoba odpowiedzialna za treść dokumentu: Mateusz Guździoł
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 31 lipca 2015 14:18
Dokument wprowadzony do BIP przez: Administrator
Ilość wyświetleń: 1407
01 września 2015 12:16 (Administrator) - Aktualizacja danych jednostki.
31 lipca 2015 14:34 (Administrator) - Aktualizacja danych jednostki.
31 lipca 2015 14:34 (Administrator) - Aktualizacja danych jednostki.